Lepszy Toruń lepsza Polska

serwis informacyjno – reportażowy

Źródło obrazu: Lepszy Toruń lepsza Polska - Mateusz Białczyk

Na co dzień ratują zdrowie i życie. Dziś mają swoje święto

13 października w Polsce obchodzimy Światowy Dzień Ratownictwa Medycznego. To wyjątkowe święto ludzi, którzy codziennie ratują życie i zdrowie. To oni pierwsi docierają tam, gdzie potrzebna jest pomoc – w domach, na ulicach i w miejscach wypadków.

W naszej redakcji również postanowiliśmy ich wyróżnić – prezentujemy kilka zdjęć ratowników, którzy „wpadli nam w obiektywy”.

Fot. Lepszy Toruń lepsza Polska – Mateusz Białczyk

Kim są ratownicy medyczni?

Ponad 11 tysięcy ratowników medycznych każdego dnia wyrusza w Zespołach Ratownictwa Medycznego (ZRM). Pomagają w dzień, w nocy i w święta. Nie znają pojęcia odpoczynku. Ich praca wymaga refleksu, odwagi i ogromnej empatii.

Ratownictwo medyczne to nie tylko Zespoły Ratownictwa Medycznego. To także Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (LPR), szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) oraz motoambulanse. W tych jednostkach pracują ratownicy medyczni, pielęgniarki systemu i lekarze systemu. Wszyscy oni tworzą wspólny łańcuch ratowania życia.

Nie należy zapominać, że ratownicy medyczni występują także w państwowych i ochotniczych strażach pożarnych. Ich obecność w tych formacjach zwiększa skuteczność działań i bezpieczeństwo poszkodowanych.

Codzienność pełna poświęcenia

Ratownicy każdego dnia zmagają się z presją i stresem. Spotykają się z cierpieniem i dramatami ludzkimi. Często słyszą krzyki i obelgi, mimo że niosą pomoc. Od ich doświadczenia, opanowania i wiedzy zależy zdrowie oraz życie człowieka.

Warto dziś powiedzieć im jedno słowo – dziękujemy. Jeśli znasz ratownika lub ratowniczkę, złóż im życzenia. Powiedz: „dobrze, że jesteście”. Bez nich system ochrony zdrowia nie mógłby funkcjonować.

Jak narodziło się ratownictwo medyczne w Polsce?

Pierwsze pogotowie ratunkowe w Polsce powstało w 1891 roku w Krakowie. Pomysł zrodził się po serii tragicznych pożarów. W ich wyniku zginęło wielu ludzi.

Twórcami pogotowia byli Arnold Bannet, Wincenty Eminowicz – ówczesny naczelnik straży pożarnej – oraz Alfred Obaliński, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i znany okulista.

Inspiracją była działalność Jaromira Mundy i Jana Wilczka, założycieli wiedeńskiego pogotowia. Dzięki ich doświadczeniu już 6 czerwca 1891 roku na ulicach Krakowa pojawiła się pierwsza karetka. Był to powóz zaprzężony w konie, wyposażony w pięć noszy.

Karetka należała do Krakowskiego Ochotniczego Towarzystwa Ratunkowego. W zespole pracowali studenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Rozwój ratownictwa w Polsce

Wzór z Krakowa szybko przejęły inne miasta. Dzięki temu pomoc była dostępna przez całą dobę.

Po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku powstało Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża (PTCK). Organizacja zajmowała się udzielaniem pomocy, szkoleniami sanitarnymi i prowadzeniem stacji pogotowia.

Podczas II wojny światowej rozwój pogotowia został wstrzymany. W latach 1948-1951 Polski Czerwony Krzyż przekazał Ministerstwu Zdrowia swoją infrastrukturę. W kolejnych latach wprowadzono podział na strefy działania. Powstały miejskie, powiatowe i wojewódzkie stacje pogotowia ratunkowego.

Do końca lat 90. XX wieku pomoc medyczną świadczyło pogotowie ratunkowe. W 2001 roku uchwalono Ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Od tego momentu funkcjonuje nazwa Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Ilu ratowników działa w Polsce?

Według danych z 2024 roku w Zespołach Ratownictwa Medycznego pracuje około 11,4 tysiąca osób. Szacuje się, że łączna liczba ratowników w Polsce to ponad 22 tysiące. Nieoficjalne źródła wskazują, że liczba ta może sięgać nawet 26 tysięcy.

Każdy z nich codziennie wykonuje tę samą, niezwykle ważną misję – ratuje ludzkie życie.

Foto: Lepszy Toruń lepsza Polska – Mateusz Białczyk

Zobacz inne artykuły w tej kategorii:

Udostępnij za pomocą: