Zginął na służbie, ratując tonącą osobę. W Toruniu powstanie rondo jego imienia
Rada Miasta Torunia jednogłośnie zdecydowała o nadaniu nazwy nowemu rondu na skrzyżowaniu ulic Grudziądzkiej i Polskiego Czerwonego Krzyża. Rondo otrzyma nazwę Rondo sierżanta Piotra Dulkiewicza. Radni podjęli decyzję po analizie wniosku złożonego przez Komendanta Miejskiego Policji w Toruniu.
Piotr Dulkiewicz pełnił służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Toruniu. Do Policji wstąpił 21 lutego 2000 roku po ukończeniu kursu podstawowego w Ośrodku Szkolenia Policji w Bydgoszczy. Następnie rozpoczął służbę w referacie patrolowo interwencyjnym toruńskiej komendy.

14 maja 2001 roku, podczas interwencji, podjął próbę ratowania tonącej osoby. Skok do wody zakończył się tragedią. Policjant zginął, ratując drugiego człowieka. Środowisko policyjne uznało ten czyn za najwyższy przejaw odwagi i poświęcenia.
Po śmierci funkcjonariusza przełożeni nadali mu stopień sierżanta policji. Państwo polskie uhonorowało go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał także złotą odznakę „Zasłużony Policjant”.
Nowe rondo powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. Miasto wybrało tę lokalizację ze względu na jej symboliczne znaczenie. Miejsce ma przypominać o funkcjonariuszu, który do końca wypełnił rotę policyjnego ślubowania.
„Nadanie nazwy w pobliżu Komendy stanowi wyraz uznania i szacunku wobec policjanta, który oddał życie, ratując drugiego człowieka” – powiedział insp. Witold Markiewicz, Komendant Miejski Policji w Toruniu. Jak dodał, miasto w ten sposób buduje trwałą pamięć o bohaterach codziennej służby.
Pamięć o sierżancie Piotrze Dulkiewiczu pozostaje żywa w Toruniu. Policjanci oraz mieszkańcy miasta co roku oddają hołd jego postawie i poświęceniu.
Fot. źródło: torun .pl
Zobacz inne artykuły w tej kategorii:






