86. rocznica straceń na Barbarce. Warto tam być.
Uroczystość pamięci w Miejscu Pamięci Narodowej
W niedzielę, 26 października 2025 roku, w Miejscu Pamięci Narodowej na Barbarce odbędzie się coroczna uroczystość upamiętniająca pomordowanych w 1939 roku. To ważny dzień dla wszystkich, którzy chcą oddać hołd ofiarom zbrodni pomorskiej.
Obchody rozpoczną się o godz. 13:00 mszą świętą, po której zaplanowano uroczystość patriotyczną pod pomnikiem Ku czci Pomordowanych na Barbarce. W trakcie ceremonii zostanie złożona jedna, symboliczna wiązanka kwiatów.

Dla uczestników przygotowano bezpłatny autobus MZK, który odjedzie z pl. św. Katarzyny (przystanek przy CKU) o godz. 12:20. Kurs powrotny z Barbarki zaplanowano bezpośrednio po uroczystości, około godziny 14:30.
(dalsza część artykułu poniżej)
LEPSZY TORUŃ LEPSZA POLSKA POLECA
Pamięć o ofiarach z 1939 roku
Coroczne nabożeństwo na Barbarce odprawiane jest w rocznicę pierwszych straceń po wybuchu II wojny światowej. Uroczystość upamiętnia ofiarę Polaków z Barbarki, Przysieka i żwirowni leśnictwa Olek. Byli to naukowcy, urzędnicy, nauczyciele, duchowni i harcerze – przedstawiciele toruńskiej inteligencji, którzy zginęli w ramach akcji „Inteligencja”, zwanej również „zbrodnią pomorską 1939 r.”

Tragiczny październik 1939 roku
Jak przypominają historycy, akcja eksterminacyjna na Barbarce rozpoczęła się 28 października 1939 r. i trwała przez wiele tygodni. „Tylko pierwszego dnia zginęło 130 Polaków, a łącznie nawet 600-1000 osób” – podają źródła historyczne.
Po wojnie przeprowadzono ekshumacje, które pozwoliły ustalić nazwiska jedynie 300 ofiar. Dziś Barbarka pozostaje miejscem zadumy, pamięci i przestrogi przed nienawiścią i totalitaryzmem.
Zobacz inne artykuły w tej kategorii:






