Lepszy Toruń lepsza Polska

serwis informacyjno – reportażowy

Źródło obrazu: Fot. Lepszy Toruń lepsza Polska - Mateusz Białczyk

86. rocznica wybuchu II wojny światowej w Toruniu

Uroczystości rocznicowe w sercu miasta

1 września 2025 roku w Toruniu odbyły się obchody 86. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Główne uroczystości miały miejsce przy obelisku „Ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-45” na Skwerze im. Oficerskiej Szkoły Artylerii.

Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski podkreślał wagę pamięci o bohaterach września 1939 roku. –

Chcieliśmy przypomnieć wszystkich poległych, zamordowanych, zaginionych i rannych w wojnie obronnej. Symbolicznie spłacaliśmy nasz dług pamięci o ich odwadze i patriotyzmie. W tej walce nie zabrakło torunian – mówił prezydent.

Bohaterowie września 1939 roku

W wystąpieniu prezydent wspomniał obrońców toruńskich mostów, którzy wykazali się determinacją i poświęceniem. Przypomniał także pilotów 4. Pułku Lotniczego, wśród których był podporucznik Stanisław Skalski – as polskiego lotnictwa. Oddał hołd żołnierzom 4. Dywizji Piechoty dowodzonej przez generała Mikołaja Bołtucia oraz zgrupowaniu Armii „Pomorze”.

Nie zabrakło także wspomnienia o przedwojennym prezydencie Torunia Leonie Raszei, który zginął 9 września 1939 roku podczas bombardowania lubelskiego ratusza.

Przesłanie pokoju i pamięci

Prezydent Gulewski zaznaczył, że wojna zawsze niesie zło i cierpienie.

– Wojna zabija, niszczy rodziny, wprowadza chaos i przynosi zagładę. Odziera z godności, odbiera szacunek, pozostawia śmierć i spustoszenie. Życzę, aby mieszkańcy Torunia i żołnierze Garnizonu Toruń nigdy nie doświadczyli wojny – podkreślał.

Wspólne oddanie hołdu

W uroczystościach uczestniczyli m.in. kombatanci, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz z radnymi, żołnierze Garnizonu Toruń pod dowództwem płk. Romana Piotrowskiego oraz rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn. Obecni byli również mieszkańcy miasta, którzy wspólnie oddali hołd ofiarom.

Po głównej części obchodów delegacje miejskie i wojskowe udały się na cmentarz komunalny im. Ofiar II Wojny Światowej przy ul. Grudziądzkiej. Tam także złożono kwiaty i zapalono znicze.

Wykład w Dworze Artusa

Program uroczystości zakończył się spotkaniem w Centrum Kultury Dwór Artusa. O godzinie 18 odbył się wykład Marcina Orłowskiego pt. „Toruń w czasach II wojny światowej na zdjęciach żołnierzy, mieszkańców, turystów – 1939-1945”. Publiczność zobaczyła ponad 200 unikalnych fotografii, które ukazywały życie miasta w wojennych realiach.

Pamięć o przeszłości – lekcja dla przyszłości

Obchody 86. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Toruniu były ważnym momentem wspólnej refleksji. To czas oddania hołdu bohaterom oraz przypomnienia, jak wielką wartość ma pokój.

Fot. Lepszy Toruń lepsza Polska – Mateusz Białczyk

Zobacz inne artykuły w tej kategorii:

Udostępnij za pomocą: