W święta nikt nie powinien zostać sam. Wigilia dla osób w kryzysie bezdomności u marszałka
Wigilia w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu
18 grudnia 2025 roku w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie wigilijne dla osób w kryzysie bezdomności.
Wydarzenie zgromadziło gości z Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Brodnicy i Chełmży.
Spotkanie miało charakter wspólnotowy i symboliczny. Pokazało wagę solidarności społecznej w okresie świątecznym.
(dalsza część artykułu poniżej)
LEPSZY TORUŃ LEPSZA POLSKA POLECA
Głos marszałka województwa
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki zwrócił uwagę na rolę empatii i odpowiedzialności społecznej.
Podkreślił znaczenie codziennej pracy instytucji pomocowych.
„Budując solidarne społeczeństwo, powinniśmy być szczególnie wrażliwi i dostrzegać tych, którzy zmagają się z różnymi trudnościami. Osoby bez dachu nad głową, by poprawić swój los i mieć perspektywy na przyszłość, potrzebują innych. Podziękowania należą się przedstawicielom instytucji prowadzących miejsca wsparcia. To bohaterowie naszych czasów” – mówił marszałek.
Uczestnicy spotkania wigilijnego
W wigilii uczestniczyli podopieczni i przedstawiciele placówek pomocowych z regionu.
Byli to m.in.:
- Centrum Pomocy św. Brata Alberta w Bydgoszczy
- Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn w Toruniu
- Schronisko „Caritas” we Włocławku
- Schronisko „Betania” w Brodnicy
- Schronisko im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Chełmży
- Podopieczni stowarzyszenia „Serce Torunia”
Każda z tych instytucji na co dzień wspiera osoby w najtrudniejszej sytuacji życiowej.
Oprawa muzyczna spotkania
Podczas spotkania o oprawę muzyczną zadbał Jacek Beszczyński.
Kolędy i pastorałki w jego wykonaniu stworzyły wyjątkową, świąteczną atmosferę.
Występ artysty stał się prawdziwą ucztą dla duszy.
Skala bezdomności w Polsce i regionie
Z danych z lutego 2024 roku wynika, że liczba osób bezdomnych w Polsce maleje.
W kraju żyje ponad 30 tysięcy osób bez dachu nad głową.
W województwie kujawsko-pomorskim to około 1,6 tysiąca osób.
Najczęstsze przyczyny bezdomności to eksmisje, konflikty rodzinne oraz uzależnienie od alkoholu.
W regionie działa 28 placówek pomocowych. Są to schroniska, noclegownie i ogrzewalnie. Jednocześnie mogą przyjąć 1233 osoby.
Zobacz inne artykuły w tej kategorii:






