Pięć nowych „elektryków” dotarło do Torunia. Kolejne dojadą dziś
Autobusy elektryczne w Toruniu konsekwentnie wzmacniają miejski tabor, a jednocześnie stanowią kluczowy element rozwoju transportu publicznego. W tym tygodniu do miasta dotrze 10 kolejnych pojazdów zamówionych w lutym ubiegłego roku, dlatego flota zeroemisyjna systematycznie się powiększa. Co istotne, jest to największy w historii Torunia kontrakt na zakup nowoczesnych autobusów.

Największy zakup taboru w historii miasta
24 lutego 2025 r. miasto, za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu, podpisało umowę z Solaris Bus & Coach sp. z o.o. na dostawę 10 fabrycznie nowych autobusów elektrycznych z opcją rozszerzenia zamówienia o maksymalnie 30 identycznych pojazdów.
Łącznie kontrakt obejmuje 40 ekologicznych, zeroemisyjnych autobusów. Koszt jednego pojazdu wynosi 2 560 000,00 zł netto, czyli 3 148 800,00 zł brutto.
Pierwsze 10 autobusów elektrycznych dotarło do Torunia pod koniec listopada ubiegłego roku. Następnie w styczniu bieżącego roku miasto odebrało pięć kolejnych. 17 lutego przyjechało następnych pięć pojazdów, natomiast kolejne pięć dojedzie dzisiaj.

(dalsza część artykułu poniżej)
LEPSZY TORUŃ LEPSZA POLSKA POLECA
Finansowanie
Dostawa realizuje projekt „Zakup autobusów zeroemisyjnych wraz z niezbędną infrastrukturą do ładowania – Etap III”. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Nowoczesne wyposażenie i bezpieczeństwo
Nowe autobusy elektryczne w Toruniu mają długość 12 metrów i w pełni niskopodłogową konstrukcję, dlatego ułatwiają podróż osobom z niepełnosprawnością oraz seniorom. Pojazdy wyposażono w:
- cyfrowy monitoring wizyjny przedziału pasażerskiego i kabiny kierowcy
- system informacji pasażerskiej
- urządzenia do sprzedaży biletów, w tym biletów elektronicznych oraz obsługę Karty Miejskiej JO
- klimatyzację, WiFi oraz ładowarki USB
- system detekcji i gaszenia pożaru komory silnika

Ponadto autobusy posiadają osiem systemów bezpieczeństwa, w tym monitorowanie martwego pola z prawej strony, pomiar ciśnienia w oponach, rozpoznawanie znaków drogowych, wykrywanie przeszkód przed pojazdem oraz system kontroli zmęczenia kierowcy.
Kiedy wyjadą na trasy?
Autobusy elektryczne przejdą teraz procedury odbiorowe i rejestracyjne. Po zakończeniu formalności wyjadą na toruńskie ulice.
Fot. źródłowe: MZK w Toruniu






