Lepszy Toruń lepsza Polska

serwis informacyjno – reportażowy

Źródło obrazu: MZK w Toruniu

Pięć nowych „elektryków” dotarło do Torunia. Kolejne dojadą dziś

Autobusy elektryczne w Toruniu konsekwentnie wzmacniają miejski tabor, a jednocześnie stanowią kluczowy element rozwoju transportu publicznego. W tym tygodniu do miasta dotrze 10 kolejnych pojazdów zamówionych w lutym ubiegłego roku, dlatego flota zeroemisyjna systematycznie się powiększa. Co istotne, jest to największy w historii Torunia kontrakt na zakup nowoczesnych autobusów.

Największy zakup taboru w historii miasta

24 lutego 2025 r. miasto, za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu, podpisało umowę z Solaris Bus & Coach sp. z o.o. na dostawę 10 fabrycznie nowych autobusów elektrycznych z opcją rozszerzenia zamówienia o maksymalnie 30 identycznych pojazdów.

Łącznie kontrakt obejmuje 40 ekologicznych, zeroemisyjnych autobusów. Koszt jednego pojazdu wynosi 2 560 000,00 zł netto, czyli 3 148 800,00 zł brutto.

Pierwsze 10 autobusów elektrycznych dotarło do Torunia pod koniec listopada ubiegłego roku. Następnie w styczniu bieżącego roku miasto odebrało pięć kolejnych. 17 lutego przyjechało następnych pięć pojazdów, natomiast kolejne pięć dojedzie dzisiaj.

Finansowanie

Dostawa realizuje projekt „Zakup autobusów zeroemisyjnych wraz z niezbędną infrastrukturą do ładowania – Etap III”. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Nowoczesne wyposażenie i bezpieczeństwo

Nowe autobusy elektryczne w Toruniu mają długość 12 metrów i w pełni niskopodłogową konstrukcję, dlatego ułatwiają podróż osobom z niepełnosprawnością oraz seniorom. Pojazdy wyposażono w:

  • cyfrowy monitoring wizyjny przedziału pasażerskiego i kabiny kierowcy
  • system informacji pasażerskiej
  • urządzenia do sprzedaży biletów, w tym biletów elektronicznych oraz obsługę Karty Miejskiej JO
  • klimatyzację, WiFi oraz ładowarki USB
  • system detekcji i gaszenia pożaru komory silnika

Ponadto autobusy posiadają osiem systemów bezpieczeństwa, w tym monitorowanie martwego pola z prawej strony, pomiar ciśnienia w oponach, rozpoznawanie znaków drogowych, wykrywanie przeszkód przed pojazdem oraz system kontroli zmęczenia kierowcy.

Kiedy wyjadą na trasy?

Autobusy elektryczne przejdą teraz procedury odbiorowe i rejestracyjne. Po zakończeniu formalności wyjadą na toruńskie ulice.

Fot. źródłowe: MZK w Toruniu

Udostępnij za pomocą: