Lepszy Toruń lepsza Polska

serwis informacyjno – reportażowy

Źródło obrazu: Mikolaj Kuras dla UMWKP

Miodobranie w pasiece na dachu budynku Urzędu Marszałkowskiego. Wiedzieliście, że tam są ule?

Na dachu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu odbyło się pierwsze w tym roku miodobranie. Z pięciu rodzin pszczelich pozyskano łącznie 100 kilogramów wielokwiatowego miodu, którego główne źródła nektaru stanowiły klony i lipy.

Fot. Mikolaj Kuras dla UMWKP

Pasieka prowadzona jest od czterech lat. Każdy z uli zamieszkuje około 30 tysięcy pszczół. Opiekę nad owadami sprawuje Tomasz Paul z Gniewkowa, który przyznaje, że :

tegoroczny sezon był trudny – wiosna rozpoczęła się optymistycznie, ale majowe przymrozki spowodowały spadek ilości miodu w ulach. Dopiero czerwcowa pogoda pozwoliła odbudować straty.

Fot. Mikolaj Kuras dla UMWKP

W trakcie piątkowego miodobrania wymieniono również matkę pszczelą w jednym z uli.

Pasieka funkcjonująca na dachu urzędu ma także charakter edukacyjny. Jak podkreślono, jej obecność sprzyja bioróżnorodności, a środowisko miejskie – mimo pozorów – jest przyjazne pszczołom. Jakość miodu badana przez odpowiednie służby oceniana jest każdorazowo bardzo wysoko.

Pozyskany miód trafia do słoików i wykorzystywany jest jako element upominków promocyjnych.

Fot. Mikolaj Kuras dla UMWKP

Udostępnij za pomocą: