Lepszy Toruń lepsza Polska

serwis informacyjno – reportażowy

Źródło obrazu: Lepszy Toruń lepsza Polska - Mateusz Białczyk

Czy władze Torunia naprawdę szanują swoich bohaterów?

81. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego powinna być czasem oddania najwyższego hołdu tym, którzy walczyli za wolną Polskę.

Podczas oficjalnych uroczystości zastępca prezydenta Torunia Rafał Pietrucień pięknie mówił o odwadze i poświęceniu powstańców, żołnierzy Armii Krajowej i uczestników II Wojny Światowej.

Foto: Lepszy Toruń lepsza Polska – Mateusz Białczyk

Tyle że za tymi wzniosłymi słowami nie poszły czyny.
Żyjąca w Toruniu uczestniczka Armii Krajowej – 98-letnia mjr Kazimiera Zańczuk „Kruszynka”, schorowana, mająca problemy z poruszaniem się, mieszka na drugim piętrze w bloku bez windy. Nikt z urzędu miasta nie pomyślał, jak bohaterka ma dotrzeć na uroczystość.

Gdyby nie członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” – Jednostka Strzelecka 1909, mjr Zańczuk w ogóle by tam nie było. To oni znieśli ją ze schodów, a opiekunka zawiozła na miejsce. W Warszawie weteranów przywozi się limuzynami. W Toruniu – trzeba liczyć na dobrą wolę młodych ludzi.

Pani Kazimiera to osoba honorowa, która o pomoc nie poprosi. Ale nie powinna musieć! Miasto ma środki i możliwości. „Cześć i chwała bohaterom” nie może być pustym hasłem, wygłaszanym tylko przy mikrofonie.

Panie Prezydencie Paweł Gulewski, chcemy wierzyć, że Pan i Pana urzędnicy o tym nie wiedzieli. Mało realne, ale niech tak będzie. Od dziś oczekujemy, że na każdą uroczystość miasto zapewni Pani major godny i komfortowy transport. To obowiązek nas wszystkich.

W najbliższych dniach zwrócimy się do władz Torunia z pytaniem, dlaczego do takich sytuacji w ogóle dochodzi.

Foto: Lepszy Toruń Lepsza Polska – Mateusz Białczyk

Zobacz inne artykuły w tej kategorii:

Udostępnij za pomocą: