Obchody 107. rocznicy odzyskania niepodległości w Toruniu – wspólne świętowanie na Rynku Staromiejskim i Bulwarze Filadelfijskim
11 listopada w Toruniu odbędą się wojewódzkie obchody 107. rocznicy odzyskania niepodległości. To wyjątkowy dzień, który co roku gromadzi mieszkańców miasta wokół wartości wolności, pamięci i wspólnoty.

Patriotyzm w sercu Torunia
Na Rynku Staromiejskim odbędzie się uroczystość patriotyczna połączona z odśpiewaniem Hymnu RP w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. Po części oficjalnej władze województwa i samorządowcy złożą kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jak podkreśla Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia,
„Niepodległość to wspólna odpowiedzialność za przyszłość, którą budujemy razem”.
W tym dniu każdy mieszkaniec może pokazać, czym jest współczesny patriotyzm – poprzez troskę o miasto, wzajemny szacunek i wspólne działanie dla dobra społeczności.
Piknik historyczny nad Wisłą
Od godz. 11:00 do 16:00 na Bulwarze Filadelfijskim (od Ślimaka Getyńskiego do ul. Łaziennej) odbędzie się piknik historyczny. W programie m.in.:
- pokazy grup rekonstrukcyjnych i pojazdów służb mundurowych,
- gra terenowa ZHP,
- Wirtualny Teatr Historii,
- koncert zespołu Manchester (ok. godz. 14:00),
- koncert pieśni patriotycznych (początek o godz. 15:00),
- pokaz Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
- fotobudka retro i poczęstunek grochówką.
Dodatkową atrakcją będzie przelot samolotów Aeroklubu Pomorskiego nad Wisłą (ok. godz. 14:00). Jedna z maszyn poleci z biało-czerwoną flagą, tworząc niezwykły symbol jedności i dumy narodowej.

Bezpłatna komunikacja i zmiany w ruchu
11 listopada w godz. 5:00-23:00 przejazdy komunikacją miejską w Toruniu będą bezpłatne.
W związku z organizacją pikniku Bulwar Filadelfijski na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Łaziennej będzie zamknięty dla ruchu samochodowego w godzinach 5:00-18:00. Na miejscu pojawią się zapory i słupki zabezpieczające oraz patrole Straży Miejskiej i policji, które będą czuwać nad bezpieczeństwem uczestników.
Dla kierowców przygotowano dodatkowe miejsca parkingowe w okolicach starówki i na parkingach P&R, skąd można wygodnie dotrzeć komunikacją miejską do centrum.

Wspólne święto wszystkich Polaków
Obchody w Toruniu to okazja do wspólnego przeżywania radości z odzyskanej wolności. To dzień, w którym mieszkańcy łączą się wokół symboli narodowych, wspólnego śpiewu i pamięci o bohaterach.
Jak podkreśla prezydent Paweł Gulewski, „Niech ten dzień połączy nas w radosnym, wspólnotowym święcie – pełnym dumy, pamięci i wdzięczności wobec tych, którzy dali nam wolność”.
Wojewódzkie obchody w Toruniu organizują:
Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski oraz Dowódca Garnizonu Toruń płk Paweł Jędryczka.
Foto: Lepszy Toruń lepsza Polska – Mateusz Białczyk
Zobacz inne artykuły w tej kategorii:






