Jutro darmowe przejazdy MZK w Toruniu z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu
Bezpłatna komunikacja miejska już 22 września 2025 r.
W poniedziałek, 22 września 2025 r., wszyscy pasażerowie w Toruniu pojadą komunikacją miejską za darmo. Decyzja ta została podjęta w ramach obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu.
Na podstawie uchwały nr 99//24 Rady Miasta Torunia z 17 października 2024 r. każdy pasażer będzie mógł korzystać tego dnia z przejazdów bez opłat na wszystkich liniach miejskich.

(dalsza część artykułu poniżej)
LEPSZY TORUŃ LEPSZA POLSKA POLECA
Czym jest Europejski Dzień bez Samochodu?
Europejski Dzień bez Samochodu został zainicjowany we Francji w 1998 r. i obecnie obchodzony jest 22 września w całej Europie. Wydarzenie wpisuje się w kampanię „Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu”, której głównym celem jest:
- promocja transportu publicznego,
- kształtowanie postaw proekologicznych,
- uświadamianie skutków nadmiernego korzystania z samochodów,
- pokazanie alternatywnych sposobów przemieszczania się po mieście.

Dlaczego warto zostawić auto w domu?
Podróż samochodem nie zawsze jest najkorzystniejszym wyborem. Często wiąże się z korkami, kosztami i stresem. Z kolei korzystanie z komunikacji miejskiej, roweru czy pieszych wędrówek sprzyja zdrowiu i poprawia jakość życia w mieście.
- Jazda samochodem spala średnio 115 kcal/h,
- Spacer z prędkością 6 km/h to już 250 kcal/h,
- Jazda na rowerze to nawet 300–600 kcal/h, w zależności od tempa.
Zobacz inne artykuły w tej kategorii:






