Lepszy Toruń lepsza Polska

serwis informacyjno – reportażowy

Źródło obrazu: Krystian Kociński

Dramatyczny pożar na Lubickiej. Ludzie skakali z 3. piętra, ponad 20 osób ewakuowanych także przy użyciu drabin

W niedzielę, o godzinie 22:19, strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze w bloku przy ul. Lubickiej w Toruniu. Ogień wybuchł w mieszkaniu na pierwszym piętrze. Widok, który zastali ratownicy, był dramatyczny – kłęby czarnego dymu i mieszkańcy na balkonach wzywający pomocy.

Fot. Krystian Kociński

Ewakuacja mieszkańców

Strażacy natychmiast rozpoczęli akcję ratunkową. Jak informuje mł. bryg. Aleksandra Starowicz, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu:

„Strażacy rozpoczęli od zabezpieczenia terenu i ewakuacji osób z balkonów i okien sąsiednich mieszkań. Siedem osób ewakuowaliśmy z drabiny mechanicznej, dwie osoby z drabiny przystawnej, a 12 osób udało się wyprowadzić z pozostałych mieszkań klatką schodową. Mamy dwie osoby poszkodowane, które wyskoczyły z balkonu z trzeciego piętra. Byli to kobieta i mężczyzna w wieku około 30 lat. Od policji otrzymaliśmy informację, iż przed przyjazdem strażaków rodzice samodzielnie zawieźli córkę do szpitala z urazem. To jest ta trzecia osoba poszkodowana.”

Łącznie ewakuowano 21 osób.

Zniszczenia i działania służb

Spaleniu uległo całe wyposażenie mieszkania na pierwszym piętrze. Zniszczeniu uległa także część klatki schodowej. Strażacy zakończyli działania o godzinie 0:44.

W akcji ratunkowej uczestniczyło sześć zastępów PSP: JRG nr 1, JRG nr 2, JRG nr 3, a także pogotowie ratunkowe i policja.

Tragedia, której udało się zapobiec

Jak udało się ustalić redakcji, kobieta i mężczyzna skaczący z trzeciego piętra doznali złamania nogi oraz wybicia barku. Dzięki szybkiej i sprawnej akcji strażaków nie doszło do większej tragedii.

Widok był dramatyczny – dym, ogień, ludzie krzyczący w oknach i na balkonach, a także dramatyczne skoki z trzeciego piętra. Tylko natychmiastowa reakcja służb ratunkowych uratowała mieszkańców.

Apel do kierowców

Redakcja przypomina: widząc jadące służby ratunkowe na sygnałach, należy zrobić wszystko, aby ułatwić im przejazd. Strażacy, ratownicy medyczni i policjanci mogą jechać właśnie do takich zdarzeń, w których stawką jest ludzkie życie.

Foto: Krystian Kociński

Zobacz inne artykuły w tej kategorii:

Udostępnij za pomocą: