Lepszy Toruń lepsza Polska

serwis informacyjno – reportażowy

Źródło obrazu: Lepszy Toruń lepsza Polska

Ambulans z Kujawsko-Pomorskiego trafił do Ukrainy. Będzie ratować życie na froncie

Karetka przekazana fundacji „Samoobrona”

Spod Urzędu Marszałkowskiego do Kupiańska (obwód charkowski) odjechała dziś (26 sierpnia) karetka. Samorząd województwa przekazał ją ukraińskiej fundacji „Samoobrona”.

Pojazd należał wcześniej do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii. To ambulans sanitarny marki Mercedes, wyprodukowany w 2005 roku. W lipcu został formalnie przekazany fundacji. Następnie przeszedł gruntowny remont. Organizacja wyremontowała i przystosowała auto na własny koszt, pozyskując środki m.in. ze zbiórek internetowych. Teraz pojazd będzie ratować zdrowie i życie żołnierzy na linii frontu.

fot. Lepszy Toruń lepsza Polska

Wsparcie od samorządu województwa

– Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji wspieramy społeczności lokalne i regionalne na Ukrainie – mówił marszałek Piotr Całbecki. – Wojna trwa i mamy świadomość tego, że pomoc cały czas jest potrzebna.

Przedstawiciele ukraińskiej Organizacji Społecznej „Samoobrona” zwrócili się do marszałka o wsparcie i przekazanie ambulansów wycofanych z eksploatacji w Polsce. Nadal mogą być one wykorzystywane w Ukrainie.

Marszałek przypomniał także o wcześniejszym wsparciu medycznym. Dwa lata temu ambulans bydgoskiej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego trafił do Pokrowska w obwodzie donieckim. Do dziś przewiózł ponad 600 rannych żołnierzy.

Foto: Lepszy Toruń lepsza Polska

Konwoje humanitarne i pomoc dla uchodźców

Samorząd województwa zorganizował już 63 konwoje humanitarne. Na Ukrainę trafiły materiały opatrunkowe, leki, śpiwory, odzież, żywność oraz agregaty prądotwórcze. Ukraińskie służby ratownicze otrzymały także 20 specjalistycznych kombinezonów żaroodpornych.

W regionie schronienie znaleźli podopieczni domu opieki z Chmielnickiego. Obecnie 54 osoby z niepełnosprawnością intelektualną mieszkają w punkcie opieki przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie w Toruniu.

fot. Lepszy Toruń lepsza Polska

Ambulans gotowy do pracy na froncie

Przekazany fundacji „Samoobrona” ambulans trafił najpierw do Warszawy. Tam został dodatkowo przygotowany do służby na linii frontu. Zamontowano w nim wyciągarkę, kamerę nocną oraz defibrylator. Pojazd został także pomalowany w barwy ochronne.

Fundacja „Samoobrona” od lat pomaga Ukrainie

Ambulans zaprezentowali Andrii Maksimov z fundacji „Samoobrona” oraz Mariia Rozik z Rady Obwodowej Województwa Wołyńskiego. Fundacja działa od 2014 roku. Organizuje pomoc ofiarom konfliktu, wspiera dzieci osierocone w wyniku działań wojennych i pozyskuje ambulanse dla Ukrainy.

Foto: Lepszy Toruń lepsza Polska

Zobacz inne artykuły w tej kategorii:

Udostępnij za pomocą: