225 milionów na tramwaje, a MZK kupuje złom na kołach?
Toruń świętuje – 225 mln zł unijnego wsparcia na rozwój komunikacji miejskiej. Nowa zajezdnia tramwajowa, nowa linia tramwajowa, nowe torowiska i nowe tramwaje – wszystko brzmi imponująco. Ale gdy mieszkańcom mówi się o „ekologicznym transporcie przyszłości”, za kulisami dzieje się coś zupełnie innego.
Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu po cichu kupuje 10-letnie autobusy z przebiegiem miliona kilometrów. Co ciekawe – nie trafią one na ulice Torunia, tylko na linie aglomeracyjne, czyli do gmin ościennych. Tam – jak widać – standardy mogą być niższe?
A może to nowy podział jakości transportu – Toruń na nowo, a aglomeracja na złom
– Przybliżamy komunikację publiczną do jeszcze bardziej ekologicznego obrazu. Będzie ona funkcjonowała sprawniej, z większą częstotliwością i z mniejszym obciążeniem dla środowiska – mówi Zbigniew Wyszogrodzki, prezes MZK.
Ale czy kupno starych, wysłużonych autobusów to właśnie ta ekologia?
Żeby nie było wątpliwości – nie umniejszamy sukcesu, jakim niewątpliwie jest zdobycie tak ogromnej kwoty. Potrzeba modernizacji torowisk jest oczywista i może wreszcie tramwaje przestaną systematycznie wypadać z torów. Na szczęście do tej pory nikt nie ucierpiał w tych zdarzeniach, choć często były one spowodowane błędami motorniczych.
Nie sposób też nie docenić zaangażowania torunianina, Zastępcy Szefa KPRM Grzegorza Karpińskiego, który aktywnie wspierał miasto w zdobyciu środków unijnych.
Gmina Miasta Toruń otrzymała 225 mln zł z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027 na projekt „Rozwój ekologicznej komunikacji miejskiej w Toruniu”. Całkowita wartość projektu to prawie 339 mln zł.
(dalsza część artykułu poniżej)
LEPSZY TORUŃ LEPSZA POLSKA POLECA
Najważniejsze zadania projektu
- Budowa nowej zajezdni tramwajowej
- Budowa nowej linii tramwajowej (Motoarena – zachód)
- Modernizacja torowiska ul. Kościuszki
- Modernizacja torowiska ul. Skłodowskiej-Curie
- Zakup 4 nowoczesnych tramwajów
- Zakup 3 pojazdów technicznych
- Zielone przystanki w 10 lokalizacjach
Jak zaznaczył prezydent Torunia Paweł Gulewski:
– Chcę powiedzieć, że ta inwestycja jest ważna dla naszego miasta nie tylko w kontekście rozwoju transportu publicznego, ale rozwoju całego miasta.
Grzegorz Karpiński dodał:
– Te wszystkie montaże finansowe projektów nie byłyby możliwe bez zespołów ludzi, którzy przygotowują te wnioski. (…) Gratuluję Panu Prezydentowi i jego zespołowi, a także Radzie Miasta Torunia za gotowość do poszukiwania pieniędzy i skuteczność w tym.
Głos zabrał także przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz:
– Na naszych oczach dzieje się historia. Te projekty to tak naprawdę spełnienie marzeń pokoleń. (…) Szczególnie chciałbym pogratulować Panu Prezydentowi, bo odwaga i patrzenie z taką wizją strategiczną na miasta jest ważne.
Piękne słowa, dobre plany, wielkie miliony. Ale rzeczywistość na drogach może być inna.
Czy MZK naprawdę stawia na jakość i ekologię dla wszystkich mieszkańców metropolii, czy tylko tych w granicach Torunia?
Będziemy się przyglądać tej sprawie.
Fot. © UMT 2025, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0






